Fallout: Postapokalyptická óda na retrofuturismus

V pustinách zničených jadernou válkou se rodí legendy. Postavy s Pip-Boyem na zápěstí a věrným psem po boku se vydávají vstříc neznámu, aby v troskách starého světa nalezli nový smysl života. To je svět Falloutu, herní série, která uchvátila miliony hráčů po celém světě.

Fallout se zrodil v roce 1997 z pera Tima Cainea a jeho studia Black Isle Studios. První díl hry s názvem jednoduše Fallout v sobě mísil izometrické RPG s temnou postapokalyptickou atmosférou a humorem, který se stal poznávacím znamením série. Hráči se ocitli v roce 2161, v Kalifornii zamořené radiací a obývané mutanty. V roli Vault Dwellera museli čelit těžkým morálním dilematům a dělat rozhodnutí, která ovlivnila osud celého regionu.

Série Fallout se brzy rozrostla o další díly, které se vydaly do různých koutů zničených Spojených států. Fallout 2 zavedl hráče do Nevady, kde se utkali s novými hrozbami a frakcemi. Fallout 3 pak posunul sérii do 3D a přivedl ji do Washingtonu D.C., zamořeného radiací a obývaného supermutanty.

Fallout: New Vegas se stal vrcholem série a dodnes je mnohými fanoušky považován za nejlepší díl. Hráči se ocitli v Mojave Wasteland, rozděleném mezi různé frakce bojující o moc. Díky propracovanému příběhu, svobodě volby a morálním dilematům se Fallout: New Vegas stal legendou herního světa.

Série Fallout se ale neskládá jen z hlavních her. Fallout Tactics: Brotherhood of Steel se zaměřil na taktické boje a Fallout 76 zavedl do série online multiplayer. Vedle her se objevily i komiksy, knihy a další rozšíření, které dále rozvíjejí bohatý svět Falloutu.

Fallout je fenomén, který uchvátil miliony hráčů. Jeho temná atmosféra, humorné dialogy, chytlavá hudba a propracovaný postapokalyptický svět se staly legendou. Ať už se jedná o zkušené veterány pustin, nebo nováčky, kteří se teprve chystají otevřít víko Vaultu, Fallout je herní série, která si vás získá.

Co dělá Fallout tak výjimečným?

Unikátní atmosféra: Fallout mísí temnou postapokalyptickou atmosféru s humorem a retrofuturistickým designem. Vzniká tak jedinečný svět, který je plný kontrastů a překvapení.

Svoboda volby: Hry Fallout dávají hráčům obrovskou svobodu volby. Můžete se vydat na cestu dobra, stát se padouchem, nebo se jen tak potulovat pustinou a dělat, co se vám zrovna zachce.

Morální dilemata: Fallout vás neustále staví před těžká morální dilemata. Vaše rozhodnutí ovlivní osud jednotlivých postav i celého světa.

Propracovaný svět: Fallout nabízí rozsáhlý a propracovaný svět plný zajímavých lokací, frakcí a postav. Vždy je tu něco nového, co můžete objevit.

Humor: I v temném světě Falloutu se najde prostor pro humor. Sarkastické dialogy a absurdní situace dělají z Falloutu zábavnou a nezapomenutelnou herní sérii.

Fallout: Odkaz pro další generace

Fallout je herní série, která si získala srdce milionů hráčů po celém světě. Je to fenomén, který se stal inspirací pro další hry, filmy a knihy. Fallout je odkazem pro další generace hráčů, kteří se budou i nadále vydávat do pustin zničených jadernou válkou, aby v nich našli svůj vlastní příběh.

Putování po Wastelandu: Frakce, zbraně a přežití

Tak ses slezl z toho zatraceného Vaultu a teď co? Pustiná je drsné místo, plné nebezpečí a divných postav. Neboj se, Wasteland pro tebe má připravené leccos zajímavého. Pojďme se podívat na to, co tě tam venku čeká.

Na koho narazíš?

Fallout není jen o tom, že bys se coural pustinou sám. Naopak, potkáš spoustu frakcí, které bojují o moc a přežití. Mezi ty nejznámější patří:

Brotherhood of Steel: Technologičtí fanatici s těžkým krunýřem a ještě těžšími zbraněmi. Uctívají technologii předválečné éry a snaží se ji ovládnout. Jsou to tvrdí psi, ale jejich technologie ti může v pustině hodně pomoci.

Minutemen: Místní obrana, která se snaží ochránit obyčejné lidi před nájezdníky a mutanty. Jsou sice trochu chaotická parta, ale jejich srdce jsou na pravém místě.

The Institute: Záhadná vědecká organizace, která provádí podivné experimenty. Co přesně kují, nikdo neví, ale jedno je jistý - jejich syntetické androidi představují vážnou hrozbu.

Railroad: Skupina odboje, která se snaží osvobodit syntetické lidi z otroctví. Jsou to idealisté, ale jejich boj za svobodu je obdivuhodný.

Kromě těchto velkých frakcí narazíš na spoustu dalších menších skupin a osad. Můžeš se k nim přidat, obchodovat s nimi, nebo je třeba i okrást. Volba je na tobě.

Čím se budeš bránit?

V pustině je násilí na denním pořádku. Budeš potřebovat pořádné zbraně, abys se ubránil nájezdníkům, mutantům a dalším nebezpečím. Naštěstí i v tomhle ti Wasteland pomůže:

Pip-Boy: Nepostradatelný pomocník na zápěstí. Tento multifunkční přístroj ti poslouží jako mapa, GPS, inventář a dokonce ti bude hrát i rádio.

Power Armor: Vrchol předválečné technologie. Tento těžký pancéřový oblek tě dokáže ochránit před čímkoliv, ale pozor, není zrovna lehký a spotřebuje hodně energie.

Laserové zbraně: Zbytky předválečné technologie. Tyhle elegantní zbraně pálí čistou energii a jsou snem každého hledače pokladů.

Palné zbraně: Klasika, která nikdy nevyjde z módy. Od pistolí přes brokovnice až po útočné pušky, v pustině najdeš všechno, co střílí.

Melee zbraně: Pro ty, kteří radši bojují zblízka. Baseballové pálky, palice s hřeby nebo třeba i dobré staré pěsti - v pustině se hodí všechno, co dokáže rozmlátit nepřítele.

Přežít není pro slabé povahy

Pustina je nehostinné místo a přežít v ní není žádná sranda. Naštěstí existuje pár základních pravidel, díky kterým můžeš zvýšit své šance na přežití:

Sbírej všechno, co najdeš: V pustině se hodí cokoliv. Od zbraní a munice přes jídlo a pití až po staré haraburdí, které můžeš výhodně prodat.

Nauč se craftit: Využij nalezené haraburdí k výrobě nových věcí. Můžeš si tak vyrobit zbraně, brnění, léky a spoustu dalších užitečných předmětů.

Nechoď sám: V partě se lépe přežije. Spoj se s ostatními přeživšími a společně se postavte nebezpečí pustiny.

Využívej svého Pip-Boye: Pip-Boy ti nabízí spoustu informací, které ti pomůžou přežít. Sleduj mapu, hledej zásoby vody a využívej rady z rádia.

Bav se! Přežít nestačí...

...Alespoň ne vždycky. Fallout není jen o tom probíjet se hordami nepřátel a shánět zásoby. Pustiná nabízí i spoustu příležitostí k zábavě a odreagování.

Návštěva kasina: Zkus štěstí v kasinu a přijď si na trochu toho předválečného luxusu. Ruleta, blackjack, hrací automaty - v kasinu si můžeš užít trochu hazardu a třeba i odejít s nabitými kapsami.

Lov legendárních monster: Legendy o obřích šelmách a mutovaných bestiích kolují pustinou. Podaří se ti je ulovit a získat tak vzácné zbraně a trofeje?

Nech se najmout: Různé frakce a osady ti nabídnou spoustu vedlejších úkolů. Pomoz farmářům zbavit se nájezdníků, najdi ztracenou karavanu nebo vyřeš detektivní případ - možností je spousta.

Objevuj skrytá zákoutí: Fallout je plný skrytých lokací, bunkrů a jeskyní plných pokladů, nepřátel a tajemství. Pusť se do průzkumu a odhal tajemství starého světa.

Staň se sběratelem: V pustině najdeš spoustu kuriozit a předmětů z předválečné éry. Sbírej bobbleheady, které ti vylepší statistiky, hledej komiksy a figurky hrdinů z minulosti, nebo se třeba staň mistrem v hledání plyšových medvídků.

Ať už se rozhodneš pro cokoliv, pamatuj, že v pustině platí jen jedno pravidlo: přežít. Ale přežít nestačí. Bav se, užívej si svobody a piš si svůj vlastní příběh v tomto jedinečném postapokalyptickém světě. Fallout tě nenechá na pokoji.

Publikováno: 31. 03. 2024

Kategorie: Hry

Autor: FrantisekHrstka