Filmy a seriály s Ladislavem Potměšilem: Legenda českého filmu a jeho nezapomenutelné role

Ladislav Potměšil Filmy A Pořady

Škola základ života

Ladislav Potměšil, to je pro mnohé z nás synonymem pro nezapomenutelné filmové a televizní postavy. Jeho komediální talent a charisma z něj udělaly jednoho z nejoblíbenějších českých herců. Kdo by neznal jeho role v nestárnoucích komediích, jako jsou Vesničko má středisková, Slunce, seno, jahody, nebo sérii filmů o básnících?

Ale Potměšil, to není jenom komedie. Jeho herecký rejstřík sahal mnohem dál a zahrnoval i vážnější role, ve kterých dokázal přesvědčivě ztvárnit i složité lidské charaktery. Vzpomeňme například na jeho roli ve filmu Černí baroni, kde si zahrál svérázného velitele.

Jeho filmografie a televizní tvorba je neuvěřitelně bohatá a pestrá. Ať už hrál hlavní roli, nebo se mihnul jen v drobné epizodní postavičce, vždycky dokázal zaujmout a pobavit diváky. Jeho humor byl laskavý, jeho postavy lidské a blízké. A i když už tu s námi bohužel není, jeho filmy a televizní pořady nám ho budou navždy připomínat.

Cesta do hlubin študákovy duše

Ladislav Potměšil, mistr ztvárnění obyčejných lidí s neobyčejnými příběhy, se nesmazatelně zapsal do srdcí diváků svými rolemi ve filmech a seriálech, které s humorem a nadhledem reflektují českou duši. Kdo by neznal jeho studenta Jindru Šimáčka z filmové série o básnících? S nezapomenutelným šarmem a komediálním talentem ztvárnil Potměšil postavu studenta gymnázia, která se potýká s nástrahami dospívání, láskou i školními povinnostmi. Jeho Jindra Šimáček je typickým příkladem Potměšilova hereckého umu – s lehkostí a humorem dokáže vystihnout podstatu lidské povahy a s nadsázkou glosovat každodenní starosti.

Ať už jde o trable s profesory, první lásku k krásné Elišce nebo humor prostupující studentský život, Potměšilův Jindra Šimáček si získal srdce diváků napříč generacemi. Jeho postava je důkazem, že i zdánlivě obyčejné příběhy ze školních lavic mohou rezonovat s publikem a zanechat v něm hluboký dojem. Ladislav Potměšil se tak prostřednictvím svých rolí stává průvodcem po české duši, která se s humorem a nadhledem vyrovnává s každodenními radostmi i strastmi.

Dovolená s andělem

Ladislav Potměšil, kdo by ho neznal? Jeho nezaměnitelný humor a šibalský úsměv nás provází už desítky let. Ať už jako major Maisner v komedii „Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách“, svérázný děda Luboš v seriálu „Bylo nás pět“ nebo dobrosrdečný hostinský v pohádce „S čerty nejsou žerty“, Potměšil vždycky zaručeně pobaví.

Jeho filmografie čítá desítky rolí a zdá se, že tento talentovaný herec nestárne. I dnes, po sedmdesátce, je stále aktivní a natáčí jeden film za druhým. A co teprve jeho divadelní role! Kdo by si nechal ujít příležitost vidět ho naživo na prknech, která znamenají svět?

Ať už se Ladislav Potměšil objeví v jakékoli roli, vždycky do ní vnese svůj osobitý šarm a humor. A právě proto ho máme tak rádi – za jeho lidskost, upřímnost a neutuchající energii, kterou z něj cítíme v každé jeho roli.

Anděl na horách

Ladislav Potměšil si zahrál v nespočtu filmů a pohádek, ale málokterá role se mu vryla do paměti diváků tak jako ta ve filmu Anděl na horách. Tato komedie z roku 1955, v níž ztvárnil roli mladého a trochu naivního kuchaře, patří dodnes k těm nejoblíbenějším českým filmům. Potměšilův komediální talent a nezapomenutelné hlášky, jako například "Já jsem vám to říkal, pane doktore!", z filmu udělaly legendu.

Ačkoliv byl Anděl na horách natočen před více než šedesáti lety, jeho humor a nadčasové téma dovolené na horách baví diváky napříč generacemi dodnes. Film je důkazem toho, že Ladislav Potměšil byl rozený komik s darem rozdávat smích a dobrou náladu. Jeho role v Andělu na horách je jen jednou z mnoha, které mu vynesly zasloužené místo v srdcích českých filmových fanoušků.

Tři chlapi v chalupě

Ladislav Potměšil, to jméno evokuje smích a pohodu. Jeho tvář je spjatá s mnoha nezapomenutelnými rolemi, ale pro mnohé je to především jeden z „Tří chlapů v chalupě“. Tato legendární trojice, kterou dále tvořili Josef Kemr a Jiří Sovák, bavila diváky svými humornými příběhy z venkovského prostředí. Seriál „Tři chlapi v chalupě“ se stal fenoménem a dodnes patří k tomu nejlepšímu, co česká televizní tvorba nabídla. Ladislav Potměšil v něm ztvárnil svérázného, ale dobrosrdečného řezníka Karla. Jeho komediální talent a chemie s hereckými kolegy udělaly z této postavy nezapomenutelnou ikonu. Ačkoliv se Ladislav Potměšil proslavil i v dalších filmech a seriálech, jako například „Jak svět přichází o básníky“ nebo „Byl jednou jeden polda“, jeho role v „Třech chlapech v chalupě“ zůstává v srdcích diváků navždy zapsána.

Pan Tau

Ladislav Potměšil, to jméno si každý Čech spojí s nezapomenutelným panem Tau. Ačkoliv Potměšil ztvárnil nespočet rolí, pan Tau v něm zanechal nesmazatelnou stopu. Tichý kouzelník s buřinkou a kouzelným deštníkem, který pomáhal dětem i dospělým, se stal ikonou československé televizní tvorby. Filmy a pořady s panem Tau bavily diváky bez rozdílu věku a dodnes patří k tomu nejlepšímu, co naše kinematografie nabídla. Ladislav Potměšil dokázal panu Tau vdechnout neobyčejné kouzlo a lidskost. Jeho mimika, gesta, to vše tvořilo nezaměnitelný humor, který si získal srdce milionů diváků. Ačkoliv pan Tau nemluvil, jeho příběhy byly srozumitelné a dojemné. Potměšilův talent pro nonverbální herectví byl v této roli naprosto geniální. Filmy a pořady s panem Tau se staly fenoménem a Ladislav Potměšil si za svůj výkon vysloužil uznání a lásku diváků napříč generacemi. Jeho pan Tau zůstane navždy v našich srdcích jako symbol laskavosti, fantazie a dětské radosti.

Světáci

Ladislav Potměšil, to je pro mnohé Čechy synonymum pro nezapomenutelné filmové a televizní postavy. Mezi ty nejikoničtější bezesporu patří i trojice smolařů z kultovní komedie "Světáci". Potměšil zde ztvárnil účetního Arnošta Bejvala, který se spolu s kolegy Josefem Dvořákem (Jan Vávra) a Pavlem Landovským (František Koudelka) rozhodne proniknout do světa pražské smetánky. Jejich snaha o "vyšvihnutí se" do lepší společnosti je plná komických situací a nedorozumění, které baví diváky už po generace.

"Světáci" ale nejsou jediným filmem, kde se Potměšil blýskl svým komediálním talentem. Za zmínku stojí i další legendární snímky jako "Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách", "Marečku, podejte mi pero!" nebo "Což takhle dát si špenát". V televizi pak zazářil například v seriálech "Byl jednou jeden dům", "Pan Tau" nebo "Návštěvníci". Ladislav Potměšil se nesmazatelně zapsal do srdcí diváků a jeho filmy a seriály patří dodnes k tomu nejlepšímu, co česká kinematografie a televize nabídly.

Jak svět přichází o básníky

Ladislav Potměšil, mistr slova a humoru, nám svými filmy a pořady připomínal, jak důležitou roli hrají básníci v našem světě. Jeho postavy, ať už to byl básník Šafránek v "Jak svět přichází o básníky" nebo melancholický klaun ve filmu "S čerty nejsou žerty", nám ukazovaly sílu slova, fantazii a hloubku lidské duše. Potměšilovy filmy a pořady s nezaměnitelným kouzlem a nadhledem nám dodnes připomínají, že krása se skrývá i v obyčejných věcech a že smích a pláč jdou často ruku v ruce. Jeho filmy jako "Vesničko má středisková" nebo "Slunce, seno, jahody" se staly kultovními a hlášky z nich zlidověly. Ladislav Potměšil nám svými postavami a příběhy zanechal odkaz plný laskavosti, moudrosti a humoru, který v dnešní uspěchané době zní jako balzám na duši.

Vesničko má středostavná

Ladislav Potměšil, kdo by ho neznal. Jeho nezapomenutelný humor a šarm rozzářily nespočet filmů a pohádek. Mezi ty nejznámější patří bezesporu komedie Vesničko má středisková. V roli předsedy družstva byl prostě nepřekonatelný. Jeho hlášky z filmu, jako třeba "Hliník se odstěhoval do Humpolce", zlidověly a dodnes baví malé i velké.

Ale Potměšil nebyl jenom předsedou JZD. Zahrál si i v dalších filmech, které se staly stálicemi české filmografie. Vzpomeňme na komedii Slunce, seno, jahody, kde ztvárnil svérázného řidiče kamionu, nebo na pohádku S čerty nejsou žerty, kde si zahrál jednoho z čertů.

Jeho filmografie je opravdu bohatá a zahrnuje role komediální i vážné. Ať už hrál cokoli, vždycky do role vložil kus sebe a dokázal diváky rozesmát i dojmout. Ladislav Potměšil byl zkrátka jedinečný herec, na kterého se nezapomíná.

Princezna ze mlejna

Ladislav Potměšil, mistr vedlejších rolí s nezapomenutelným komediálním talentem, obohatil svou přítomností i pohádkový svět. Vzpomeňte na jeho roli ve filmu "Princezna ze mlejna". Potměšil zde ztvárnil postavu čerta, který sice nepatřil mezi hlavní postavy, ale i tak dokázal diváky pobavit svými hláškami a typickou mimikou. Jeho čertovská postava byla spíše popletená než zlá, a tak zapadla do celkové laskavé atmosféry pohádky. "Princezna ze mlejna" patří k oblíbeným českým pohádkám a Potměšilova role, ač menší, k ní neodmyslitelně patří. Jeho účast ve filmu je důkazem jeho všestrannosti a schopnosti zaujmout diváky v každém žánru.

Bylo nás pět

Ladislav Potměšil, to jméno evokuje smích, laskavost a nezapomenutelné postavy. Jeho filmografie je pestrá jako česká louka, ale pro mnohé z nás zůstane navždy spjatý s nezapomenutelným seriálem "Bylo nás pět". V něm ztvárnil tatíka Antonína Bajzu, hlavu chaotické, ale milující rodiny, která se protlouká životem v předválečném městečku. Jeho herecký projev, plný vřelosti a humoru, dodával seriálu nezaměnitelný šarm. Ať už se potýkal s nezbednostmi svých synů, s obavami své ženy, nebo s úklady světa dospělých, vždy si zachovával svůj optimismus a dobrosrdečnost. Jeho postava se stala symbolem laskavého a dobromyslného otce, který se s humorem a nadhledem vyrovnává s každodenními starostmi. "Bylo nás pět" se stalo kultovní záležitostí a Ladislav Potměšil v něm zanechal nesmazatelnou stopu. Jeho Antonín Bajza je postava, na kterou se nezapomíná, a jeho "Ták co, kluci?" se stalo legendární hláškou, která dodnes rozesměje nejednu generaci.

Život na zámku

Život na zámku, to je téma, které se jako červená nit táhne tvorbou Ladislava Potměšila. Ať už jde o role šlechticů s modrou krví, nebo o postavy, které se do světa panství a zámeckých intrik dostaly jen shodou okolností, vždycky dokázal Potměšil vdechnout těmto postavám nezapomenutelný šarm a humor. Vzpomeňme na jeho roli komorníka v seriálu "Byl jednou jeden král", kde s neodolatelnou grácií a humorem glosoval dění na královském dvoře. Nebo na jeho ztvárnění hraběte ve filmu "Jak se budí princezny", kde s laskavou ironií komentoval snahu svého synovce o záchranu zakleté Růženky.

A co teprve jeho role v pohádkách "Třetí princ" nebo "S čerty nejsou žerty"? I zde se Potměšil s bravurou zhostil rolí šlechticů, kteří se ocitli v nejedné svízelné situaci. Ať už šlo o prokletí, zlé macechy nebo lstivé čertisky, Potměšil vždycky dokázal svým humorem a nadhledem rozesmát malé i velké diváky.

Jeho filmy a pohádky, ve kterých se objevuje zámecké prostředí, nám tak kromě napínavých příběhů a krásných kostýmů nabízejí i laskávý pohled na život "nahoře". Pohled, který je plný humoru, nadhledu a především lidskosti. A právě proto máme Ladislava Potměšila a jeho "zámecké" role to tolik rádi.

Ladislav Potměšil si svými nezapomenutelnými rolemi získal srdce diváků napříč generacemi. Jeho komediální talent a přirozený šarm z něj udělaly jednoho z nejoblíbenějších českých herců. Fanoušci ho milují pro jeho lidskost, humor a schopnost zahrát s lehkostí jak komické, tak i vážnější postavy.

Na této stránce se s vámi, našimi návštěvníky, chceme podělit o vzpomínky na Ladislava Potměšila a jeho tvorbu. Najdete zde informace o jeho nejslavnějších filmech a televizních pořadech, ve kterých si zahrál. Připomínáme si legendární komedie jako "S tebou mě baví svět", "Vesničko má středisková" nebo "Slunce, seno, jařová", ale i další filmy a seriály, které se staly nedílnou součástí české filmografie.

Věříme, že tato sekce potěší všechny věrné fanoušky Ladislava Potměšila a zároveň osloví i mladší generaci, která se s jeho tvorbou teprve seznamuje.

Arabela se vrací

Ladislav Potměšil, herec s nezaměnitelným komediálním talentem, se nesmazatelně zapsal do srdcí diváků v mnoha rolích. Mezi nimi však září jedna s pohádkovým třpytem - role dědy Petra Majera v legendárním seriálu Arabela. Ačkoliv od premiéry uplynulo již několik desetiletí, kouzlo Arabely stále přetrvává a fanoušci toužebně vyhlíželi návrat do pohádkové říše. Jejich přání se splnilo v roce 2011, kdy se na televizních obrazovkách objevilo pokračování s názvem Arabela se vrací. Ladislav Potměšil si i tentokrát s chutí zahrál dobrosrdečného dědečka, který se ocitá ve víru nových dobrodružství. Jeho postava je sice starší, ale stále plná energie a optimismu, čímž dokazuje, že humor a laskavost nestárnou. Arabela se vrací sice nedosáhla kultovního statusu svého předchůdce, přesto si získala přízeň diváků a Ladislavu Potměšilovi poskytla další příležitost potěšit své fanoušky nezapomenutelným hereckým výkonem.

Dobrodružství kriminalistiky

Ladislav Potměšil, kdo by ho neznal? Mistr vedlejších rolí s nezaměnitelným komediálním talentem, který dokázal rozesmát celé generace. Jeho filmografie čítá desítky snímků, ale nás dnes bude zajímat jeho vztah ke kriminálnímu žánru. A že je o čem mluvit! Vzpomeňme na jeho role v seriálech jako "Major Zeman", "Třicet případů majora Zemana" nebo "Četnické humoresky". Právě v nich dokázal Potměšil mistrně ztvárnit postavy, které se pohybovaly na hraně zákona, ať už to byli drobní podvodníčci, vychytralí šibalové nebo prostě jen smolaři, kteří se vždycky ocitli v nesprávný čas na nesprávném místě.

Jeho komediální talent dodával i těm nejnapínavějším kriminálním zápletkám odlehčený rozměr a dokázal diváky pobavit i v momentech, kdy by to nikdo nečekal. Ať už si zahrál po boku Jiřího Kodeta v "Adéla ještě nevečeřela" nebo se objevil v menší roli v seriálu "Hříšní lidé města pražského", vždycky dokázal zanechat nezapomenutelný dojem. Ladislav Potměšil zkrátka nebyl jen mistrem komedie, ale i mistrem kriminálního žánru, který dokázal svými rolemi pobavit a zároveň i trochu vyděsit.