Hudba: Grammy 2024 – Kdo si odnese zlaté gramofony?

Ceny Grammy 2024

Nominace Grammy 2024

Hudební svět s napětím očekával vyhlášení nominací na ceny Grammy pro rok 2024. Slavnostní ceremoniál se uskuteční začátkem roku 2024 a slibuje hvězdně obsazenou show. Mezi favority se řadí jména jako Beyoncé, Adele, Harry Styles nebo Billie Eilish. Ocenění Grammy patří k nejprestižnějším v hudebním průmyslu a nominanti si tak mohou gratulovat k významnému úspěchu. Kompletní seznam nominovaných v 91 kategoriích je k dispozici na oficiálních stránkách Grammy.

Čeští umělci a Grammy

Čeští umělci se na Oscarech hudby, jak se cenám Grammy přezdívá, objevují spíše sporadicky. Přesto se najde několik talentovaných Čechů, kteří byli na tuto prestižní cenu nominováni. Mezi nejznámější patří bezesporu dirigent Jiří Bělohlávek, který byl za svou práci oceněn hned dvakrát. Další významnou osobností je pak Jan Hammer, skladatel filmové hudby, který si Grammy odnesl za hudbu k seriálu Miami Vice. Na cenu Grammy byli nominováni také například violoncellista Jan Vogler, dirigent Jakub Hrůša či cembalistka Zuzana Růžičková. I když je počet nominací a vítězství českých umělců na Grammy v porovnání s jinými zeměmi spíše skromný, svědčí o tom, že i malá země uprostřed Evropy má co nabídnout světové hudební scéně.

Největší favorité Grammy

Letošní předávání cen Grammy se blíží a s ním i napětí, kdo si odnese ty nejprestižnější hudební ceny. Mezi největší favority patří Beyoncé s neuvěřitelnými devíti nominacemi za album "Renaissance". Hvězdná zpěvačka tak má šanci překonat rekord v počtu získaných Grammy cen. Dalším horkým kandidátem je Kendrick Lamar s osmi nominacemi, a to především za album "Mr. Morale & The Big Steppers". Adele, která sbírala ceny i minulý rok, je zpět s albem "30" a sedmi nominacemi. O vítězích se dozvíme už brzy, ale jedno je jisté – večer plný skvělé hudby a napínavých momentů je zaručen.

Kontroverze a překvapení

V průběhu let se objevila řada kontroverzí a překvapení, které zpochybňovaly zavedené teorie a vyvolávaly vášnivé debaty mezi odborníky i laickou veřejností. Některé objevy, zdánlivě v rozporu s dosavadním chápáním, donutily vědce přehodnotit stávající modely a hledat nová vysvětlení. Jiné události, neočekávané svým rozsahem či dopadem, vyvolaly vlnu spekulací a otázek, na které dodnes hledáme odpovědi. Ať už se jedná o záhady vesmíru, neprobádaná zákoutí historie nebo nepochopené jevy lidské psychiky, kontroverze a překvapení nás nutí neustále rozšiřovat hranice poznání a zpochybňovat zdánlivě neměnné pravdy.

Termín a místo udílení cen

Slavnostní předávání cen se uskuteční 15. března 2024 v pražském Národním divadle. Ocenění budou předána v celkem deseti kategoriích, včetně filmu, hudby a divadla. Večerem provede známá moderátorská dvojice a vystoupí také několik hudebních hvězd. Vstupenky na tuto událost nebudou v prodeji, pozvánky obdrží nominovaní umělci a další hosté.

Hudební vystoupení na Grammy

Hudební vystoupení na Grammy patří k nejočekávanějším momentům celého večera. Slavní umělci a kapely z celého světa předvádějí své největší hity i novinky, často v netradičních aranžmá a s hvězdnými hosty. Diváci se tak mohou těšit na strhující show plnou emocí, energie a hudebních zážitků. V minulosti na Grammy zazářily hvězdy jako Beyoncé, Adele, Kendrick Lamar, Taylor Swift nebo Bruno Mars. Jejich vystoupení se stala legendárními a dodnes se na ně vzpomíná.

Vítězové Grammy 2024

66. ročník udílení cen Grammy se konal 4. února 2024 v Los Angeles. Nejvíce cen si odnesla Beyoncé, která se stala nejúspěšnější umělkyní v historii cen Grammy s celkovým počtem 32 sošek. Zpěvák Harry Styles získal cenu za album roku za své album "Harry's House". Objevem roku se stala talentovaná jazzová zpěvačka Samara Joy. Mezi další oceněné patřili Lizzo, Kendrick Lamar, Bonnie Raitt a Brandi Carlile.

Publikováno: 18. 06. 2024

Kategorie: hudba

Autor: FrantisekHrstka

Tagy: ceny grammy 2024 | informace o cenách grammy v roce 2024