Ian McShane: Drsný šarmant z filmů a seriálů

Ian Mcshane Filmy A Pořady

Počátky kariéry Iana McShanea

Ian McShane, britský herec s charismatickým hlasem a pronikavým pohledem, si vydobyl své místo v srdcích diváků po celém světě. Jeho cesta k herectví začala v 50. letech, kdy se jako mladý muž objevil v několika televizních inscenacích. V roce 1962 si zahrál ve filmu "The Wild and the Willing" po boku Virginie Maskellové a tak odstartoval svou bohatou filmovou kariéru. V 60. letech se objevil v řadě britských filmů a televizních seriálů, včetně kultovního seriálu "The Avengers" (Mstitelé). Jeho talent a charisma mu brzy otevřely dveře i do Hollywoodu. V 70. letech si zahrál v několika amerických filmech, například "Sky Riders" s Jamesem Coburnem. Přestože se McShane objevil v mnoha filmech, jeho skutečnou doménou se stala televize. V 80. letech si zahrál hlavní roli v britském seriálu "Lovejoy", který mu přinesl mezinárodní uznání. Jeho role charismatického obchodníka se starožitnostmi mu vynesla nominaci na Zlatý glóbus.

Průlomové role na divadle

Ian McShane se proslavil spíše ve filmu a televizi, ale jeho kořeny sahají hluboko do divadelního světa. Jeho charisma a herecký talent se naplno rozvinuly na prknech, která znamenají svět. Jeho průlomová role přišla v roce 1961 v divadelní hře "The Kitchen" od Arnolda Weskera. McShane ztvárnil postavu Petera, mladého a vzpurného kuchaře, a jeho výkon uchvátil kritiky i publikum. Tato role mu otevřela dveře do dalších divadelních produkcí a upevnila jeho reputaci talentovaného a všestranného herce. Mezi jeho další významné divadelní počiny patří hry jako "The Changeling", "The Homecoming" a "Waiting for Godot". McShaneova schopnost ztvárnit širokou škálu postav, od charismatických hrdinů po temné a komplikované jedince, mu vynesla uznání a respekt v divadelním světě. Jeho divadelní práce mu poskytla pevný základ pro jeho pozdější úspěchy ve filmu a televizi.

První filmové a televizní počiny

Ian McShane debutoval na filmovém plátně v roce 1962 ve snímku "The Wild and the Willing". V tomto dramatu si zahrál po boku Virginie Maskellové a Samanthy Eggarové. Jeho charisma a herecký talent mu brzy otevřely dveře do světa televize. V roce 1964 se objevil v britském seriálu "The Human Jungle", kde ztvárnil roli Dr. Kirka. Tento seriál se zabýval kontroverzními tématy a pomohl McShanemu získat si popularitu u širšího publika.

V 60. letech se McShane objevil v řadě britských filmů a seriálů, jako například "The Earth Dies Screaming" (1964), "Sky West and Crooked" (1965) a "The Wednesday Play" (1964-1970). Jeho role se lišily žánrem i charakterem, což mu umožnilo ukázat šíři jeho hereckého rejstříku. McShane se nebál experimentovat a brát role, které prověřily jeho schopnosti.

Nejslavnější filmové role

Ian McShane je herec s neuvěřitelně pestrou filmografií, ale některé role se mu vryly do paměti diváků více než jiné. Za zmínku určitě stojí jeho ikonické ztvárnění Al Swearengena v seriálu Deadwood. McShane za tuto roli získal Zlatý glóbus a jeho drsný, ale charismatický Swearengen se stal jednou z nejpamátnějších postav televizní historie. Fanoušci fantasy ho zase znají jako záhadného pana Wednesdayho ze seriálu American Gods, adaptace oceňovaného románu Neila Gaimana. McShane zde opět dokazuje svůj talent pro ztvárnění komplexních a morálně nejednoznačných postav. Na filmovém plátně si zahrál například pirátského kapitána Blackbearda ve filmu Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna, záporáka Taita ve filmu John Wick: Kapitola 3 a krále Brahmse ve fantasy dobrodružství Sněhurka a lovec. Ať už se jedná o drsného kovboje, lstivého boha nebo nelítostného piráta, Ian McShane dokazuje svůj herecký um a charisma v každé roli.

Spolupráce s významnými režiséry

Ian McShane se během své dlouhé a pestré kariéry setkal s mnoha významnými režiséry, kteří pomohli utvářet jeho herecký projev a nasměrovat ho k rolím, jež mu vynesly uznání kritiky i diváků. Mezi ty nejvýraznější patří bezesporu Terry Gilliam, se kterým spolupracoval na kultovní fantasy snímku Bandité času. Gilliamova vizuálně okázalá a hravá režie McShanemu poskytla prostor pro jeho komediální talent a zároveň mu umožnila ztvárnit postavu s temnějšími podtóny.

Nesmíme zapomenout ani na spolupráci s Johnem Irvinem na historickém dramatu Lev zimy, kde si zahrál po boku Petera O'Toola a Katharine Hepburn. Irvinův důraz na silné herecké výkony a dobovou atmosféru pomohl McShanemu rozvinout jeho charisma a dramatický potenciál.

V neposlední řadě je nutné zmínit i jeho spolupráci s Guyem Ritchiem na akční komedii Revolver. Ritchieho dynamický styl a specifický humor se ukázaly jako ideální prostředí pro McShaneův drsný šarm a schopnost dodat i zdánlivě vedlejším postavám nezapomenutelnou hloubku.

Televizní seriály, které ho proslavily

Ian McShane se nesmazatelně zapsal do srdcí diváků po celém světě díky svým nezapomenutelným rolím v televizních seriálech. Jeho charisma, pronikavý pohled a schopnost dodat každé postavě hloubku z něj udělaly jednoho z nejvyhledávanějších herců své generace. Mezi jeho nejznámější televizní počiny patří bezesporu role Al Swearengena v drsném westernovém dramatu Deadwood. McShane si za svůj výkon vysloužil Zlatý glóbus a nominaci na cenu Emmy a jeho postava cynického, ale zároveň charismatického majitele salónu se stala ikonickou. Neméně působivý byl i v roli pana Wednesdayho, tajemného a mocného boha v seriálu American Gods, adaptaci oceňovaného románu Neila Gaimana. McShaneova schopnost ztělesnit jak charismatické, tak i děsivé stránky této postavy mu vynesla další vlnu uznání. Zapomenout nesmíme ani na jeho roli v historickém dramatu Pillars of the Earth, kde ztvárnil ambiciózního biskupa Walerana Bigoda. Jeho role v těchto seriálech a mnoha dalších jen dokazují jeho neuvěřitelný talent a všestrannost.

Ian McShane jako dabér

Ian McShane není jen skvělý herec, ale i talentovaný dabér. Jeho charakteristický, hluboký hlas si našel cestu do mnoha animovaných filmů a seriálů. Děti ho milují jako vrtošivého, ale dobrosrdečného Mr. Bobinskyho z "Coraline" a fanoušci Shreka ho poznávají jako charismatického, i když trochu zlomyslného, Prince Krasoně. McShane propůjčil svůj hlas i postavám v "Kung Fu Panda", "Asterix a Vikingové" a "Zlatý kompas". Jeho dabingové role nejsou omezeny jen na animované filmy. Jeho hlas můžeme slyšet i v počítačových hrách, audioknihách a dokumentech. Ať už hraje záporáka nebo hrdinu, McShaneho hlas dodává postavám hloubku, charisma a nezapomenutelný charakter. Jeho dabingové práce jsou důkazem jeho všestrannosti a talentu, který přesahuje hranice hraného filmu.

Ceny a ocenění

Ian McShane je herec, který se proslavil spíše charismatickými rolemi než sbíráním cen. Přestože jeho talent a charisma mu vynesly uznání jak od kritiků, tak od fanoušků, jeho police vítězství na předávání cen není přeplněná.

Za roli charismatického, leč nemilosrdného majitele saloonu Ala Swearengena v seriálu Deadwood (2004-2006) získal v roce 2005 cenu Zlatý glóbus pro nejlepšího herce v dramatickém seriálu. Tato role mu také vynesla nominaci na cenu Emmy a dvě nominace na cenu Screen Actors Guild Award.

I když další nominace na významné ceny jako Emmy a Zlatý glóbus za role v seriálech "Pilíře Země" (2010) a "Američtí bohové" (2017-2021) neproměnil ve vítězství, jeho výkony mu zajistily trvalé uznání a oblibu u diváků.

Zajímavosti ze života Iana McShanea

Ian McShane je známý svým charismatickým a často záporáckým charakterem, který ztvárňuje v mnoha filmech a seriálech. Málokdo ale ví, že tento britský herec má za sebou bohatou kariéru i na divadelních prknech. V mládí byl dokonce nadějným sportovcem a snil o kariéře profesionálního hráče kriketu. Osud tomu ale chtěl jinak a McShane se vydal na hereckou dráhu.

Jeho tvář je známá z hollywoodských trháků jako "John Wick" nebo "Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna", ale i z britských televizních seriálů jako "Lovejoy" nebo "Deadwood". Právě za roli cynického a drsného majitele saloonu Al Swearengena v seriálu "Deadwood" získal Zlatý glóbus a nominaci na cenu Emmy. McShane je známý svým pronikavým pohledem a hlubokým hlasem, který se stal jeho trademarkem. Jeho hlasové nadání zúročil i v dabingu animovaných filmů, například v "Kung Fu Panda" nebo "Coraline".

Přes svůj věk je Ian McShane stále aktivním hercem a zdá se, že si role drsných chlapíků s minulostí užívá s chutí.

Aktuální a budoucí projekty

Ian McShane je herec, který se rozhodně nezastaví. I přes svůj věk má stále nabitý program a jeho fanoušci se můžou těšit na další projekty.

Momentálně není oznámen žádný nový film ani seriál, ve kterém by se Ian McShane měl objevit. To ale neznamená, že si dává pauzu. Herec je známý tím, že si pečlivě vybírá své role a dává přednost kvalitě před kvantitou.

Fanoušci se můžou těšit na reprízy jeho ikonických rolí, jako je Al Swearengen v seriálu Deadwood nebo Mr. Wednesday v seriálu American Gods. Tyto seriály si získaly obrovskou popularitu a potvrdily McShaneův status jednoho z nejlepších herců své generace.

Ačkoliv momentálně nemáme žádné oficiální informace o McShaneových budoucích projektech, je téměř jisté, že se s ním na obrazovkách (a možná i v kinech) brzy shledáme. Jeho charisma, talent a nezaměnitelný hlas z něj dělají herce, kterého si filmaři i diváci zamilovali.