Nejlepší akční filmy, které musíte vidět - žebříček Filmopolis

Akční filmy jsou žánrem, který diváky baví již desítky let. Tento druh filmů je charakterizován rychlým tempem, napínavými scénami a často i neskutečnými akčními kousky. Akční filmy často spojují prvky boje, střelby, a pronásledování, což vytváří napínavou atmosféru plnou adrenalinu. Mezi ikonické prvky tohoto žánru patří charismatické hlavní postavy, efektně zpracované akční scény a neuvěřitelné výbuchy. Nechybí ani speciální efekty a technické inovace, které dělají akční filmy tak atraktivní pro diváky po celém světě.

Matrix (1999) - klasický sci-fi akční film s revolučními efekty

Film "Matrix" z roku 1999 je považován za klasický sci-fi akční snímek, který zásadně ovlivnil žánr. Režisér bratři Wachowští přinesli revoluční efekty a inovativní filmové techniky, jako například tzv. bullet time efekt. Hlavní roli Neo ztvárnil Keanu Reeves s Laurence Fishburnem a Carriem-Anne Moss v dalších hlavních rolích. Film "Matrix" se stal ikonou nejen díky svému vizuálnímu stylu, ale i díky filozofickým tématům a komplexnímu příběhu o realitě a virtuálním světech.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991) - ikonický akční snímek od Jamese Camerona

"Terminátor 2: Den zúčtování" je ikonický akční snímek od režiséra Jamese Camerona, který navazuje na úspěch prvního dílu. Film byl v roce 1991 považován za revoluční dílo v oblasti speciálních efektů a akčního žánru. Arnold Schwarzenegger se opět objevil v roli Terminátora, tentokrát v pozitivním světle jako ochránce mladého Johna Connora. Linda Hamilton si zahrála roli silné a odhodlané Sarah Connor, která bojuje proti novému modelu zabijáka T-1000, ztvárněného Robertem Patrickem. Film získal čtyři Oscary a dodnes je považován za jedno z vrcholných děl žánru."

John Wick (2014) - moderní série s Keanu Reevesem v hlavní roli

John Wick je moderní série akčních filmů, která se stala ikonou žánru díky svému nekompromisnímu stylu a skvělému hereckému výkonu Keanu Reevese v titulní roli. První film z roku 2014 okamžitě zaujal diváky svou rychlou akcí a precizními souboji. Reeves se pro tuto roli intenzivně připravoval a jeho tvrdá práce se vyplatila - John Wick se stal jedním z nejoblíbenějších akčních hrdinů současnosti. Série pokračovala dalšími úspěšnými filmy, které si u diváků získaly oblibu díky své originalitě a brutálním akčním scénám. John Wick je bezesporu jednou z nejúspěšnějších moderních akčních sérií a stojí za to ji sledovat pro skvělou podívanou plnou napětí a adrenalinu.

Skála (1996) - akční klasika s Dwaynem Johnsonem

"Skála" je akční klasika z roku 1996, ve které se objevuje mladý Dwayne Johnson, tehdy známý pod svým ringovým jménem The Rock. Film sleduje příběh odvážného záchranáře (hraje ho Nicolas Cage), který se snaží zachránit lidi uvězněné v budově na ostrově Alcatraz, kterou obsadili teroristé. Dwayne Johnson si ve filmu zahrál menší roli vojáka v týmu SEAL, což byl jeho první významnější filmový debut a začátek jeho úspěšné kariéry v Hollywoodu. "Skála" je dodnes považována za jednu z ikonických akčních snímků devadesátých let a patří mezi nezapomenutelné filmy tohoto žánru.

Mad Max: Zběsilá cesta (2015) - vizuálně ohromující akční film od George Millera

Mad Max: Zběsilá cesta (2015) je vizuálně ohromující akční film od režiséra George Millera. Tento postapokalyptický snímek se stal kritickým i komerčním úspěchem díky svému originálnímu designu, akčním scénám a vynikajícímu hereckému obsazení s Tomem Hardym v hlavní roli. Film získal řadu ocenění za své speciální efekty a střih, které dokonale podtrhují atmosféru brutálního světa, ve kterém se příběh odehrává. Mad Max: Zběsilá cesta je považován za moderní klasiku žánru akčních filmů a určitě patří mezi nejlepší snímky, které fanoušci tohoto žánru musí vidět.

Kill Bill: Volumes 1 & 2 (2003, 2004) - stylizovaný akční příběh od Quentina Tarantina

Kill Bill: Volume 1 & 2 jsou dvojdílný stylizovaný akční příběh od slavného režiséra Quentina Tarantina. První část byla uvedena v roce 2003 a druhá následovala o rok později. Hlavní postavou je Beatrix Kiddo, ztvárněná Uma Thurman, která se vydává na pomstu po tom, co ji její bývalý milenec a jeho smrtící smečka zabili a nechali ji těžce zraněnou. Film je proslulý svou stylizovanou režií, bojovými scénami inspirovanými kung-fu filmy a silným ženským hrdinským charakterem. Tarantino ve filmech kombinuje různé filmové žánry s osobitým stylem a dialogy plnými citátů a referencí na klasické filmy. Kill Bill je považován za jedno z vrcholných děl režiséra a ikonickou součást moderního akčního žánru.

Skrytá identita (2002) - akční thriller s Mattem Damonom

"Skrytá identita" je akční thriller z roku 2002 režírovaný Dougem Limanem a s Mattem Damonem v hlavní roli. Film sleduje příběh agenta CIA, který trpí ztrátou paměti a snaží se odhalit svou skutečnou identitu. S napínavým dějem a akčními scénami plnými napětí si získal pozornost diváků i kritiky. Matt Damon exceluje ve své roli a dokazuje své herecké schopnosti v bojových scénách i emocionálních momentech. "Skrytá identita" je považována za jednu z nejlepších akčních filmů své doby a stala se kultovním snímkem žánru.

Rychle a zběsile (2001) - začátek úspěšné série s Vin Dieselem a Paulem Walkerem

"Rychle a zběsile" je akční film z roku 2001, který představil divákům nejen rychlé auta a adrenalinové závody, ale také začátek úspěšné série filmů. Hlavní role ve snímku ztvárnili Vin Diesel a Paul Walker, kteří se stali ikonami žánru. Film se stal velkým komerčním úspěchem a zahájil celou sérii "Rychle a zběsile", která dodnes pokračuje s mnoha dalšími díly. Vin Diesel a Paul Walker si svými výkony získali fanoušky po celém světě a stali se nedílnou součástí akčního žánru.

Nezvratný osud (2004) - akční film s Jasonem Stathamem plný adrenalinu.

"Nezvratný osud" z roku 2004 je akční film plný adrenalinu, ve kterém si hlavní roli zahrál charismatický Jason Statham. Film sleduje příběh bývalého vojenského specialisty Franka Martina, který se stal šoférem na volné noze. Jeho život se obrátí vzhůru nohama poté, co poruší jedno ze svých pravidel a otevře náklad ve svém autě. Tento snímek je známý pro své akční scény plné napětí a rychlého tempa, což diváky drží neustále v napětí. Jason Statham exceluje v roli tvrdohlavého hrdiny s nezlomnou morálkou, což dodává filmu další vrstvu autentičnosti a emocionálního náboje. "Nezvratný osud" patří mezi oblíbené akční filmy fanoušků žánru díky svému dynamickému vyprávění a skvělým hereckým výkonům.

Publikováno: 31. 05. 2024

Kategorie: filmy a seriály

Autor: FrantisekHrstka

Tagy: top akční filmy | nejlepší akční filmy