Od Šimka k Troškovi: Tyhle české komedie vás rozesmějí na celé kolo!

Top České Komedie

Vesničko má středisková

„Slunce, seno, jahody“, „Slunce, seno a pár facek“ a „Slunce, seno, erotika“ – tato trilogie z prostředí jihočeské vesnice Hoštice se nesmazatelně zapsala do srdcí diváků a stala se synonymem pro českou komedii. Režisér Zdeněk Troška v ní s humorem a nadhledem vykreslil život na vesnici, typické postavy a jejich radosti i starosti. Filmy se pyšní nezapomenutelnými hláškami, které zbyly v povědomí dodnes, a hereckými výkony hvězd, jako jsou Helena Růžičková, Jiří Růžička, Lukáš Vaculík nebo Veronika Žilková.

„Vesničko má středisková“ ale není zdaleka jediným skvostem české komedie. Mezi další oblíbené snímky patří například „Marečku, podejte mi pero!“, „Jáchyme, hoď ho do stroje!“, „S tebou mě baví svět“ nebo „Pelíšky“. Tyto filmy se vyznačují chytrým humorem, silnými příběhy a skvělými hereckými výkony. Diváci se u nich baví i po letech a opakovaně se k nim vracejí.

Žebříčky nejlepších českých komedií se liší podle kritérií a preferencí tvůrců. Mezi faktory, které ovlivňují popularitu a hodnocení filmů, patří originalita scénáře, herecké výkony, režie, hudba a celkový dojem, který ve divácích zanechá. Bez ohledu na pořadí v žebříčcích však platí, že české komedie patří k tomu nejlepšímu, co naše kinematografie nabízí, a těší se velké oblibě napříč generacemi.

Marečku, podejte mi pero!

Film "Marečku, podejte mi pero!" z roku 1976, režírovaný Oldřichem Lipským, se stal stálicí českých televizních obrazovek a nechybí v žádném žebříčku nejlepších českých komedií. Příběh instalatéra v podání Jiřího Sováka, který je donucen jít na večerní školu, aby si udržel práci, baví diváky už několik generací. Film je plný nezapomenutelných hlášek, které zlidověly, jako například "Hliník se odstěhoval do Humpolce" nebo "Já jsem ale blbej". Úspěch filmu tkví v kombinaci skvělého scénáře, režie a hereckých výkonů. Vedle Jiřího Sováka září i další herecké legendy jako Iva Janžurová, Zdeněk Svěrák, Josef Abrhám a další. "Marečku, podejte mi pero!" je zkrátka klasika, která nestárne a vždycky pobaví.

S tebou mě baví svět

České komedie, to je kapitola sama pro sebe. Kdo by neznal ty hlášky, co zlidověly a citují se dodnes? "Hliník se odstěhoval do Humpolce", "Prdlajz!" nebo "To je blbec, ten se na to musí vyspat!" jsou jen špičkou ledovce. Filmy jako Marečku, podejte mi pero!, Slunce, seno, jahody, S tebou mě baví svět, Vesničko má středisková nebo Kolja baví generace diváků už desítky let. Co je dělá tak nadčasovými? Možná je to humor, který nestárne, možná lidskost příběhů a postav, se kterými se snadno ztotožníme. Ať už je to svérázný pan Lorenc, prohnaný Králík nebo dobrosrdečný doktor Štrosmajer, tyhle postavy si zkrátka zamilujete.

A co žebříčky popularity? Tam se žánr komedie drží tradičně vysoko. Mezi stálice patří zmíněné klasiky, ale objevují se i novější snímky, které si získaly srdce diváků. Ať už dáváte přednost situační komedii, romantické komedii nebo třeba komedii s prvky dramatu, v bohaté nabídce českých filmů si určitě najdete tu pravou, u které se zasmějete od srdce.

Slunce, seno, jahody

„Slunce, seno, jahody“ je bezpochyby jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších českých filmových komedií. Tato trilogie, režírovaná Zdeňkem Troškou, baví diváky už několik generací. Příběhy z malebné jihočeské vesničky Hoštice, s nezapomenutelnými postavami jako jsou Škopková, Konopník, Veškrnová nebo Růžek, zlidověly a hlášky z filmů se staly součástí běžné konverzace.

V každém žebříčku nejlepších českých komedií se „Slunce, seno…“ umisťuje na předních příčkách. Ať už je to díky hereckým výkonům Luďka Soboty, Heleny Růžičkové, Jiřího Sováka a dalších, chytlavé hudbě Karla Svobody, nebo humorným situacím, které odráží život na vesnici, jedno je jisté: tato filmová série si získala srdce diváků napříč generacemi a stala se nedílnou součástí české popkultury.

Na samotě u lesa

Snímek Na samotě u lesa z roku 1976, režírovaný Jiřím Menzlem, se stal nedílnou součástí zlatého fondu českých komedií. Příběh pražské rodiny, která se rozhodne trávit dovolenou na venkově v rozpadající se chalupě, je plný humoru, satiry a lidskosti. Film si s humorem sobě vlastním utahuje z tehdejší doby, byrokracie a touhy po klidném životě na venkově. Nezapomenutelné hlášky jako "Tati, a on už tam ten domeček je?" nebo "Já jsem myslel, že to bude takový to... romantický..." zlidověly a dodnes baví diváky napříč generacemi.

Na samotě u lesa se pravidelně umisťuje na předních příčkách v anketách o nejlepší české komedie. Jeho nadčasovost a vtipné zachycení lidských charakterů z něj dělají film, ke kterému se diváci rádi vracejí. V roce 1977 získal film hlavní cenu na festivalu v Montrealu a v roce 1998 byl oceněn Českým lvem za nejlepší film.

Jáchime, hoď ho do stroje!

České komedie, to je kapitola sama o sobě. Od nestárnoucích klasik s Vladimírem Menšíkem a Jiřinou Bohdalovou, přes legendární hlášky z filmů Zdeňka Trošky, až po moderní kousky s Jiřím Langmajerem a Tomášem Matonohou. Každý si v té záplavě smíchu najde to své. Ať už máte rádi situační humor, slovní hříčky, nebo prostě jen filmy, u kterých se zaručeně pobavíte, české komedie vás nezklamou.

Existuje spousta žebříčků, které se snaží zmapovat ty nejlepší české komedie. Mezi stálice žebříčků patří filmy jako Marečku, podejte mi pero!, Vesničko má středisková, S tebou mě baví svět, Slunce, seno, jahody, Kolja, Pelíšky nebo Pupendo. Tyto filmy se staly nedílnou součástí české kultury a jejich hlášky zlidověly.

Kromě celovečerních filmů se těší velké oblibě i české komediální seriály. Mezi ty nejoblíbenější patří Okresní přebor, Četnické humoresky, Hospoda, Návštěvníci nebo Most!. Tyto seriály baví diváky už několik generací a jejich popularita neklesá.

Ať už si vyberete jakoukoli českou komedii, zaručeně se pobavíte. Takže Jáchime, hoď ho do stroje!

Což takhle dát si špenát

Češi milují dobrý humor a komedie patří k našim nejoblíbenějším filmovým žánrům. Od nadčasových klasik až po moderní hity, české komedie baví diváky už desítky let. Kdo by neznal filmové hlášky z filmů jako jsou Marečku, podejte mi pero!, Slunce, seno, jahody, nebo S tebou mě baví svět? Tyto filmy se staly nedílnou součástí české kultury a jejich popularita stále neupadá.

Žebříčky nejlepších českých komedií se liší podle preferencí diváků a filmových kritiků. Mezi stálice ale patří filmy jako Vesničko má středisková, Pelíšky, Kolja, nebo Pupendo. Tyto snímky se vyznačují chytrým humorem, skvělými hereckými výkony a silným příběhem, který rezonuje s českým publikem.

Kromě celovečerních filmů se v Česku těší velké oblibě i komediální seriály. Mezi ty nejúspěšnější patří Okresní přebor, Comeback, nebo Most!. Tyto seriály baví diváky svým humorem, ale zároveň se nebojí dotýkat i vážnějších témat.

Ať už dáváte přednost klasickým komediím, nebo modernějším počinům, jedno je jisté – český humor má své kouzlo a dokáže rozesmát i pobaví diváky napříč generacemi.

Pelíšky

Pelíšky patří bezpochyby mezi nejcitovanější a nejoblíbenější české komedie všech dob. Film režiséra Jana Hřebejka z roku 1999 s hvězdným obsazením, ve kterém se objevili například Miroslav Donutil, Jiří Bartoška, Bolek Polívka či Simona Stašová, se stal doslova kultovní záležitostí. Příběh dvou pražských rodin, Šejnů a Krausových, odehrávající se v období Vánoc roku 1968, je plný humoru, nostalgie a dojemných momentů.

Pelíšky se pravidelně umisťují na předních příčkách žebříčků nejlepších českých komedií a to z dobrého důvodu. Film mistrně kombinuje inteligentní humor s hořkosladkým nádechem a nabízí nezapomenutelný pohled na život v Československu na konci 60. let. Hlášky z filmu, jako například "Hliník se odstěhoval do Humpolce", zedly do běžné mluvy a staly se součástí české popkultury.

Pelíšky jsou filmem, který si diváci zamilovali pro jeho vtip, nadčasovost a skvělé herecké výkony. Právem se tak řadí mezi klasiky české kinematografie a jeho popularita ani po letech neupadá.

Šakalí léta

Patří mezi top české komedie a v žebříčcích popularity se drží dodnes. Režisér Hřebejk s geniálním scénářem Jana Hřebejka a Petra Jarchovského stvořili nezapomenutelný obraz normalizace v Československu. Film Šakalí léta z roku 1993 vypráví o dospívání, muzice a touze po svobodě v nelehké době. Příběh Bejbyho, jeho rodiny a přátel v komunistickém Československu je plný humoru, ale i hořkosladké nostalgie. Film se pyšní skvělým hereckým obsazením v čele s Ondřejem Vetchým, Libuší Šafránkovou a Miroslavem Donutilem. Hudba Ivana Hlase, zahrnující i legendární píseň "Na kolena", dodává filmu nezaměnitelnou atmosféru. Šakalí léta se stala kultovní záležitostí a dodnes baví diváky všech generací. Film získal Českého lva za nejlepší režii a scénář a právem patří mezi nejúspěšnější české filmy všech dob.

Pupendo

Pupendo se zařadil mezi nejvýznamnější české komedie po roce 2000 a právem mu náleží čestné místo v jakémkoli žebříčku nejlepších českých komedií. Film režiséra Jana Hřebejka z roku 2003 si získal diváky svým specifickým humorem, originálními postavami a inteligentním scénářem, na kterém se podílel i Petr Jarchovský. Příběh se odehrává v absurdním prostředí normalizačního Československa a sleduje osudy několika rodin, které spojuje touha po svobodě a lepším životě.

Mezi nezapomenutelné postavy patří bezpochyby Bedřich Smetana v podání Bolka Polívky, jeho syn Jakub (Jaroslav Dušek) a svérázný děda (Pavel Landovský). Film se může pochlubit i hvězdným obsazením, ve kterém nechybí ani Eva Holubová, Jiří Lábus, Oldřich Kaiser, Vilma Cibulková a mnoho dalších. Pupendo diváky baví i po letech a jeho hlášky zlidověly. Jeho nadčasovost spočívá v humoru, který se nebojí kritizovat minulý režim, ale zároveň si zachovává lidskost a optimismus. Pupendo tak patří k filmům, které se vryly do srdcí českých diváků a právem se řadí mezi klasiky české filmové komedie.

Kolja

"Kolja" je bezpochyby jedním z nejvýznamnějších filmů v historii české kinematografie. Tato tragikomedie z roku 1996, kterou režíroval Jan Svěrák podle scénáře svého otce Zdeňka Svěráka, si získala srdce diváků i kritiků a stala se kultovní klasikou. Příběh svobodného starého mládence Františka Louky, který se nečekaně stane "náhradním otcem" malého ruského chlapce Kolji, je plný humoru, emocí a lidskosti. Film získal řadu prestižních ocenění, včetně Oscara za nejlepší cizojazyčný film a Zlatého glóbu ve stejné kategorii. V domácím prostředí se pak "Kolja" umístil na předních příčkách mnoha anket o nejlepší české komedie, a to jak mezi filmovými kritiky, tak i u široké veřejnosti. Jeho nadčasový příběh, skvělé herecké výkony Zdeňka Svěráka, Andreje Chalimova a dalších, a nezapomenutelná hudba Ondřeje Soukupa z něj dělají film, který si zaslouží být viděn opakovaně.

Ženy v pokušení

Film Ženy v pokušení z roku 2010 patří mezi nejúspěšnější české komedie všech dob. Režisérkou a scenáristkou filmu je Alice Nellis, která za něj získala Českého lva za nejlepší scénář. Film vypráví příběh tří žen z jedné rodiny, které se vyrovnávají s nevěrou a hledají lásku. V hlavních rolích se představily Eliška Balzerová, Simona Stašová a Veronika Žilková. Ženy v pokušení se staly diváckým hitem a v kinech je vidělo přes milion diváků. Film se umístil na předních příčkách žebříčků nejnavštěvovanějších českých filmů a získal si přízeň kritiky i diváků. Jeho úspěch potvrdil, že české komedie mají stále co nabídnout a dokáží oslovit široké publikum. Mezi další oblíbené české komedie patří například S tebou mě baví svět, Marečku, podejte mi pero!, Vesničko má středisková, Kolja nebo Pelíšky. Tyto filmy se staly klasikou československé kinematografie a dodnes baví diváky všech generací.

Okresní přebor

Okresní přebor, seriál z prostředí vesnické kopané, si vysloužil místo mezi top českými komediemi. Jeho humor pramení z obyčejných životů svérázných postav, které řeší malicherné problémy s nadšením hodným mistrovství světa. Seriál si utahuje z klišé a stereotypů o fotbale i o životě na vesnici, ale dělá to s láskou a nadhledem. Diváci si tak zamilovali nejen věčně prohrávající Slavoj Houslice, ale i jeho svérázné funkcionáře a fanoušky. Okresní přebor se zařadil po bok legendárních komedií jako jsou Slunce, seno..., Marečku, podejte mi pero! nebo Vesničko má středisková. V žebříčcích popularity se pravidelně umisťuje na předních příčkách a jeho hlášky zlidověly. Oblíbenost seriálu dokazuje, že humor s lidskou tváří a příběhy z běžného života, i když mírně nadnesené, si dokáží najít cestu k srdcím diváků napříč generacemi.

Vratné lahve

České komedie, to je kapitola sama pro sebe. Kdo by neznal ty hlášky, co zlidověly a citují se dodnes? "Hliník se odstěhoval do Humpolce", "To je blbec!", "Padej!" – to jsou jen střípky z mozaiky geniálních hlášek, které proslavily filmy jako Marečku, podejte mi pero!, Slunce, seno, jahody nebo S tebou mě baví svět. A právě tyto legendární snímky se pravidelně umisťují na špici žebříčků oblíbenosti. Ať už jde o ankety diváků, nebo odborné žebříčky filmových kritiků, klasické české komedie si drží své pevné místo. Jejich humor, i když někdy trochu naivní a z dnešního pohledu možná i na hraně, stále baví a připomíná nám staré dobré časy. Možná je to nostalgií, možná jednoduchostí, ale faktem je, že tyto filmy nestárnou a stávají se z nich takové naše filmové "vratné lahve", ke kterým se rádi vracíme.

Učitelka

Když se řekne "česká komedie", vybaví se nám hned několik legendárních filmů. Mezi ně bezpochyby patří i nestárnoucí klasiky s nezapomenutelnými hereckými výkony. Vzpomeňme na "Marečku, podejte mi pero!" s nezapomenutelným Jiřím Sovákem v roli nesnesitelného, ale v jádru dobráckého učitele večerní školy. Nebo na "S tebou mě baví svět", kde nás Zdena Studenková baví jako svérázná vedoucí dětského tábora. A co teprve "Slunce, seno, jahody" a nezapomenutelná trojice Škopková, Konopník a Růžičková?

V žebříčcích popularity se ale stále častěji objevují i modernější komedie, které s humorem sobě vlastním reflektují současnou českou společnost. Filmy jako "Vratné lahve", "Ženy v pokušení" nebo "Okresní přebor" si získaly srdce diváků a dokázaly, že i dnes se u nás umí točit chytré a vtipné komedie.

Ať už dáváte přednost klasice nebo moderním snímkům, jedno je jisté: české komedie mají své pevné místo v srdcích diváků a vždy nám dokáží zvednout náladu.

Publikováno: 22. 06. 2024

Kategorie: filmy a seriály

Autor: FrantisekHrstka

Tagy: top české komedie | top české komedie (žebříček)