Oskar – Poznejte známé kategorie filmového plátna

Oskar není pouze jméno pro člověka nebo zvířecího miláčka. Jde také o ocenění spojené s filmovým plátnem, na jehož vysílání má mimo jiné práva společnost HBO provozující HBO GO. Jinak zvaná Cena Akademie nebo také Academy Award. Každoroční udílení cen z oblasti filmu, k němuž směřují zraky lidí z celého světa.

Jak šel čas s udílením cen Oskarů?

Pojďme se nejprve zaměřit na to, od kdy jsou Oskaři vlastně udíleni, kdo je organizátorem a kde k udílení dochází. Bližší informace naleznete v tabulce níže, kde jsme se zaměřili na to nejdůležitější.

PředmětHodnota
První udílení1929
OrganizátorAkademie filmového umění a věd
Místo konáníHollywood
Místo posledních udíleníDolby Theatre
Jak šel čas se slavným udílením Oskarů?

Když už padla zmínka o historii ocenění zvaného Oskar, měli bychom se zmínit také o prvním, respektive tehdejším řediteli Akademie filmového umění a věd. Jde o Louise B. Mayera, který byl ředitelem MGM.

Oskar v podobě zlaté sošky

S udílením cen Oskarů se pojí samozřejmě i ocenění nabývající velice originální podoby. Je to zlatá soška zhmotňující rytíře držícího meč. Tato soška byla původně navržena sochařem Georgem Stanleym a výtvarníkem Cedricem Gibbonsem. Podstavec sošky je kovový. Do roku 1945 býval z černého mramoru. Její celková hmotnost je asi 3,85 kilogramů.

Jaké kategorie má Oskar?

Toto ocenění se pochopitelně udílí v příslušných kategoriích. Během dlouhých let jich bylo několik zrušeno, jiná zase vznikla. Mezi ty nejstarší patří bezpochyby udělení ceny za Nejlepší film a Nejlepší režii. Výjimkou není ani Nejlepší ženský herecký výkon a Nejlepší mužský herecký výkon. Dále bychom mohli jmenovat ceny jako Nejlepší kamera, Nejlepší herecké výkony ve vedlejších rolích, Nejlepší kostýmy, Nejlepší filmová píseň, Nejlepší masky, Nejlepší cizojazyčný film a mnohé další.

Výjimkou nebyla v minulosti ani speciální ocenění. Třeba Vzpomínková cena Irvinga G. Thalberga, Čestná cena, Pochvalná medaile Johna A. Bonnera, Cena za vědecký a technický přínos nebo Humanitární cena Jeana Hersholta.