Zlatá malina je opakem světově známých Oskarů

Ve filmovém světě jsou udílena různá ocenění. Jedním z těch nejznámějších jsou pravděpodobně Oskaři. Víte ale o tom, že existuje i určitý opak Oskarů? Jde o ocenění známé pod názvem Zlatá malina. Z logiky věci se dá jistě vytušit, že se jedná o nejhorší filmové tituly. Mnohdy se můžete setkat s anglickým označením Golden Raspberry.

Kdy začala Zlatá malina?

S oceněním Zlatá malina přišel poprvé John J. B. Wilson. Tento nápad se v jeho mysli zrodil v roce 1981. Tehdy americký copywriter sklidil poměrně velký úspěch, a dokonce si jeho projektu začaly všímat i kabelové televize. V případě Zlaté maliny pochopitelně nelze očekávat zlatou sošku, jako je tomu například u Oskarů. Malina na filmovém pásu je pozlacená sprejem a náklady na výrobu takové ceny nestojí více, jak pět amerických dolarů.

Nejhorší filmy s tímto oceněním

Zlatá malina pokrývá svým portfoliem mnohé kategorie. Ještě, než Vám je podrobněji představíme, zaměříme se asi na tu nejznámější. Je to nejhorší film roku. V rámci návratu do historie Vás seznámíme hned s několika vítězi. Stačí se začíst do níže uvedené tabulky.

RokNejhorší film
1981Mommie Dearest
1995Showgirls
2001Freddy Got Fingered
2009Transformers: Revenge of the Fallen
2014Saving Christmas
Jaké filmy obdržely Zlatou malinu za nejhorší filmy?

Je pravdou, že Zlatou malinu si odnesly i nejrůznější filmové trháky. Z posledních let lze jmenovat ještě Twilight sága: Rozbřesk druhá část, Jack nad Jill, The Last Airbender a The Love Guru. Mnohé jste mohli vidět třeba na HBO GO.

Zlatá malina a jednotlivé kategorie

Není to ovšem jen nejhorší film, za který lze získat toto neblahé ocenění. Mezi ta další patří nejhorší režisér, nejhorší herec a herečka v hlavní a vedlejší roli, nejhorší pár, nejhorší scénář, nejhorší titulní píseň nebo nejhorší remake. Vzhledem k tomu, o jaké ocenění se jedná, není se čemu divit, že většina výherců si jej nepřišla vyzvednout. Byli tu ale i tací, kteří jej přijali. Mezi ně patří Bill Crosby, Sandra Bullock a Kristen Sterwart.